Hogyan lesz az ételből tudat?

Korábbi írásaimban és az Ájurvédikus életmód alaptanfolyam során is többször foglalkozom az anyagcsere kérdésével, mert az ájurvéda, csakúgy mint számos egészségtudomány az egyik legfontosabb folyamatnak tarja, ami az egészségünk kulcsa.

“Az emésztés egy olyan finom folyamat, ami az ételt tudattá alakítja.”
Dr. Vasant Lad

Az emésztésünk közvetlen összefüggésben van az életünk számtalan területével és mindezt folyamatosan tapasztaljuk is, ha olvasunk a jelekből. Sajnos az a tapasztalatom, hogy legtöbben csak egy komolyabb betegség kapcsán kezünk el tudatosak lenni a saját testünk által küldött jelekkel kapcsolatban…én magam is így kezdtem el az ájurvéda csodás tudományával foglalkozni. (Ahogy korábban már többször is említettem, rendkívül hálás is vagyok ezért minden betegségnek, amit megtapasztaltam.)

Addig amíg valami komoly probléma nem jön, kevesen kezdik el figyelni, hogy mit üzen a testük az eleinte apróbb tünetekkel. Például: ha jeletkezik egy puffadás evés után, akkor a legtöbben vagy nem vesznek tudomást róla, vagy tapasztalják, hogy ez kellemetlen, de nem tesznek semmit – “majd elmúlik” – , vagy bevesznek egy pirulát, ami elmulasztja a tünetet (mert sajnos a mai társadalom maximálisan erre ösztönöz minket). Ez amolyan ragtapasz megoldás. Olyan mintha eltörne a lábunk és tennénk rá egy ragtapaszt, hiszen akkor nem látszik a seb a többi meg majd megoldódik. Hát sajnos nem! A tünetek átmeneti megszüntetésével a probléma nem oldódik meg….sőt!

Az emésztés teljes folyamatának megértése nem fér bele egy ilyen blog cikkbe – ezért is készülök egy kitűnő ájurvéda orvossal egy tanfolyamot forgatni erről hamarosan – de néhány alapelv segíthet megérteni, hogy az ájurvéda hogyan gondolkodik az ételekről és azok hatásáról. 

Értsd meg a rendszert!

Az ájurvéda az ételek mindennapi életben betöltött szerepével egy különleges, de nagyon logikusan felépített rendszerben foglalkozik. Ennek lényege, hogy minden dósa rendelkezik bizonyos attribútumokkal, vagyis minőségekkel és az ételek is rendelkeznek ugyanezekkel a minőségekkel. Ilyen minőség például a száraz, olajos, meleg, nehéz…stb. Nézzünk egy gyakorlati példát, hogy megértsük ezt: a Pitta dósa egyik minősége a meleg és ugyanez a minőség jellemzi a chili paprikát is. Az ájurvéda eltérően gondolkodik azoktól a rendszerektől, amelyek az ételek arányait vizsgálják, helyette az egyéni alkatnak megfelelő étrend kialakításához, teljes egészében az egyéni jellemzők megértésére koncentrál.

hot, spices, spoon

Az ájurvéda azt tanítja, hogy az életműködésünk kulcsa az emésztőrendszerben lévő agni (nevezzük az emésztés tüzének), amelyen keresztül a tápanyagok eljutnak a szövetekbe. 

Az az egyensúly, amikor az agni nem is túl erős és nem is túl gyenge, az ételekkel (is) könnyen kibillenthető, de szerencsére a kellő tudással és tudatossággal egyensúlyban is tartható.

Ismerd meg önmagad!

A rendszer megértésének első lépése, hogy megismerjük a saját dósa típusunkat és megértsük az adott dósára jellemző minőségeket. Aztán megnézzük az ételeket és felismerjük azok minőségét. Ha ugyanis az ételünk és a bennünk uralkodó dósatípus minősége hasonló, az könnyen kibillenést okozhat. A fenti példával élve, egy Pitta típusnak nem javasolt chili paprikát fogyasztani, hiszen mindkettő minősége meleg, ami általában nagyon is rosszul érinti a Pittákat (itt biztosan többen elmosolyodtak magukra ismerve). A tanfolyamok és konzultációk során nagyon gyakran panaszkodnak a vendégek, hogy pontosan azokat az ételeket kívánják, amik éppen nem kedveznek a testípusuknak. Ez teljesen természetes és érthető, hiszen a hasonló a hasonlót vonzza. A Vata típusú emberek például gyakran szeretik a könnyű ételeket, a Pitták a csípőst, a Kaphák pedig az olajban sült dolgokat.  És a rossz hír az, hogy sajnos ezek a legkevésbé sem kedveznek nekik….

Mindez persze nem jelenti azt, hogy mindig együnk mást, mint amire vágynánk. Korántsem! Az ájurvéda éppen azt tanítja meg azok számára, akik igyekeznek megismerni bölcsességét, hogy az egyensúly megtalálásához túl kell lépni a megszokásokon, néha a kényelmes és gyors megoldásokon is és meg kell ismerni önmagunkat. Az ájurvéda olvasatomban ezért egy csodás önismereti út, mert nem egy étrendet ad, hanem egy utat önmagunk megismeréséhez és végső soron a boldogsághoz. 

Ha szeretnéd megismerni a saját dósa típusod próbáld ki ezt a dósa tesztet.

 

Ha szeretnéd megtudni mit is kezdj az eredménnyel, nézd meg az Ájurvéda életmód alaptanfolyamot! 

Keress bizalommal! 
       Namaste,

hana-aláírás2